مشخصات فردی و زندگینامه
نام:علیرضا
نام خانوادگی:اعرافی
نخصص ها:فقه و اصول ، فلسفه ، علوم تربیتی

زندگی نامه

حجة‌الاسلام‌  والمسلمین‌ علیرضا اعرافی‌ در سال‌ 1338 در شهر میبد (محله شهیدیه) واقع‌ در استان‌ یزد در میان‌ خانواده‌ای‌ اهل‌ علم‌ و با تقوا به‌ دنیا آمد. پدرش‌ آیت‌ الله محمد ابراهیم‌ اعرافی‌ از علمای‌ مشهور آن‌ دیار و از دوستان‌ نزدیک‌ امام‌ خمینی ‌(ره‌) بود که‌ نقش‌ بسزایی‌ در بیداری‌ مردم‌ میبد و یزد ایفا کرد. آن‌ عالم‌ وارسته‌ سالها قبل‌ از انقلاب‌ اسلامی‌ نماز جمعه‌ بر پا می‌کرد و خود، با سلاح‌ در آن‌ خطبه‌ می‌خواند. مادر استاد اعرافی‌ نیز از زنان‌ پاکدامن‌ و مؤمن‌ روزگار بود و از فرزندان‌ آیت‌ الله شیخ‌ کاظم‌ افضلی‌ اردکانی ‌(ره‌) به‌ شمار می‌آمد.
استاد اعرافی‌ تحصیلات‌ کلاسیک‌ خود را در دیار خود آغاز کرد. او پس‌ از خواندن‌ مقداری‌ از دروس‌ ادبیات، در سال‌ 1349 به‌ قم‌ آمد و همان‌ جا تحصیلات‌ دوره ابتدایی‌ خود را تکمیل‌ کرد و همزمان‌ دروس‌ حوزه‌ خود را آغاز نمود، و به‌ سرعت‌ دروس‌ دوره مقدمات‌ و سطح‌ را به‌ پایان‌ رسانید؛ به‌ گونه‌ای‌ که‌ در سال‌ 1356 به‌ درس‌ خارج‌ بزرگان‌ قم‌ راه‌ یافت‌. او در طی‌ این‌ سالها از شرکت‌ در دروس‌ فلسفی‌ نیز باز نماند و آن‌ دروس‌ را نیز به‌ حد کمال‌ فرا گرفت‌ و نیز در درس‌ اخلاق‌ استادان‌ خود حضور جدّی‌ داشت‌.
او در ضمن‌ تحصیل‌ دروس‌ حوزوی‌ زبانهای‌ عربی‌ و انگلیسی‌ را فرا گرفت‌ و از مطالعات‌ در رشته‌های‌ ریاضی‌ و فلسفه‌ غرب‌ نیز باز نماند و بسیاری‌ از کتب‌ را که‌ در آن‌ روزگار در حوزه‌ متداول‌ نبود، فرا گرفت‌ و در دوره‌ تعلیم‌ و تربیت‌ دفتر همکاری‌ حوزه‌ و دانشگاه‌ (پژوهشگاه‌ حوزه‌ و دانشگاه‌) شرکت‌ کرد و در تعطیلات‌ به‌ مباحثه‌ تفسیر المیزان‌ و شرح‌ نهج‌ البلاغه‌ ابن‌ ابی‌ الحدید پرداخت‌.
استاد اعرافی‌ در سالهای‌ تحصیل‌ خود به‌ محضر عالمان‌ بسیار شرفیاب‌ شد. او که‌ در تفسیر شاگرد آیت‌ الله مشکینی (ره)‌ و در هیئت‌ شاگرد استاد حسن‌ زاده‌ آملی‌ بود، کتابهای‌ فلسفتنا و اقتصادنا نوشته‌ شهید صدر (ره‌) را نزد آیت‌ الله سید کاظم‌ حائری‌ فرا گرفت‌. در درس‌ خارج‌ فقه‌ و اصول‌ شاگرد استادانی‌ چون‌ آیت‌ الله العظمی‌ حاج‌ شیخ‌ مرتضی‌ حائری‌ (ره‌)، آیت‌ الله العظمی‌ فاضل‌ لنکرانی‌ (ره)، آیت‌ الله العظمی‌ وحید خراسانی‌، آیت‌ الله العظمی‌ جواد تبریزی (ره)‌، آیت‌ الله العظمی‌ مکارم‌ شیرازی‌ و آیت‌ الله العظمی‌ شبیری‌ زنجانی‌ بود. او دروس‌ اسفار اربعه‌، برهان‌ شفا، فصوص‌ الحکم‌ و تمهید القواعد را نزد آیت‌ الله جوادی‌ آملی‌ و بخشی‌ از اسفار را نزد آیت‌ الله‌ شهید مطهری ‌(ره‌) آموخته‌ و در زمینه فلسفه‌ از آیت‌ الله مصباح‌ یزدی‌ بهره‌های‌ بسیار برد.
استاد اعرافی‌ در سالهای‌ تحصیل‌ خود با استادان‌ و فضلای‌ بسیار رابطه‌ دوستی‌ داشت‌ و دروس‌ پیش‌ آموخته‌ را مباحثه‌ می‌کرد که‌ از جمله‌ آنان‌ حجة‌الاسلام‌ والمسلمین‌ محمدعلی‌ مدرسی‌ یزدی‌، حجة‌الاسلام‌ والمسلمین‌ محمدکاظم‌ بهرامی‌، حجة‌الاسلام‌ والمسلمین‌ علی‌ نقی‌ فقیهی‌، حجة‌الاسلام‌ والمسلمین‌ محمد بهشتی‌ را می‌توان‌ نام‌ برد.
حجة‌الاسلام‌ والمسلمین‌ اعرافی‌، در سالهای‌ عمر خود فعالیتهای‌ بسیاری‌ را در زمینه‌ علم‌ و فرهنگ‌ به‌ انجام‌ رسانده‌ است‌. او بسیاری‌ از کتب‌ دوره سطح‌ را بارها تدریس‌ کرده‌ و سالها به‌ تدریس‌ اسفار اربعه‌ و خارج‌ فقه‌ قضا و تربیت‌ (فقه‌ التربیة‌) اشتغال‌ داشته‌ است‌. ویژگی‌ تدریس‌ او نوآوری‌ و تطبیق‌ مباحث‌ موجود در کتب‌ قدما با مبانی‌ امروزین‌ علوم‌ است‌.
او کتابهای‌ بسیاری‌ در زمینه‌ علوم‌ تربیتی‌ به‌ چاپ‌ رسانده‌ است‌ که‌ از جمله‌ آنان‌ می‌توان‌ به‌ کتاب‌ «فلسفه‌ تعلیم‌ و تربیت‌» اشاره‌ کرد.
استاد اعرافی‌ از ابتدای‌ انقلاب‌ اسلامی‌ تاکنون‌ در مسؤولیتهای‌ مهمی‌ ایفای‌ نقش‌ کرده‌ است‌. استاد اعرافی‌ سالها در دانشگاههای‌ سراسر کشور و مؤسسات‌ وابسته‌ به‌ آموزش‌ عالی‌ تدریس‌ داشته‌ و از این‌ رهگذر شاگردان‌ خوبی‌ را تربیت‌ کرده‌ است‌. در سالهای‌ عمر خود تا به‌ امروز در عرصه‌ سیاست‌ فعالیتهای‌ بسیاری‌ را به‌ منصه‌ ظهور نهاده‌ است‌. او که‌ فرزند پدری‌ عالم‌ و مجاهد بود همواره‌ با نهضت‌ امام‌(ره‌) همراه‌ بود فعالیتهای‌ سیاسی‌ نیز داشته‌ و به‌ تحقق‌ آرمانهای‌ انقلاب‌ کمک‌ شایانی‌ نموده‌ است‌.
او در سال‌ 1371 با حکم‌ مقام‌ معظم‌ رهبری‌ به‌ امامت‌ جمعه‌ شهر میبد برگزیده‌ شد. استاد اعرافی‌ در سالهای‌ دفاع‌ مقدس‌، بارها در جبهه‌ها حضور یافت‌ و مشوق‌ رزمندگان‌ اسلام‌ بود او هم‌ اکنون‌ از اعضای‌ جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ است‌ و به‌ تدریس‌ اشتغال‌ دارد.